Aile ve Çift Terapisi
Dr. Yasemin Ozan

 

Aile ve
Çift Terapisi


Aile ve çift terapisi, değişimi ve gelişimi sürdürmek için kişisel bağlantılarda ailelerle ve çiftlerle birlikte çalışan psikoterapinin bir parçasıdır. Aile ve çift terapisinde amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan çatışmaların çözülebilmesidir. Aile danışmanlığı veya aile terapisi olarak adlandırılan bu tedavilerde, tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişimi ve gelişimi sağlanmaya çalışılır.
Çift terapisi, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunların veya iletişim problemlerinin bir uzman desteği alınarak anlamlandırma ve çözüme kavuşturma sürecidir. Çift terapisindeki önemli unsurlardan biri her iki bireyinde terapiye istekli ve inançlı olmasıdır. Bu sayede çiftler terapiden olumlu sonuç alabilirler. Bu terapideki amaç, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamasını, iletişim problemlerinde olumlu değişim ve gelişim göstermelerini sağlamaktır.
Aile terapisi, çiftlerin yanı sıra aile üyelerinin de içinde bulunduğu bir terapi sürecidir. Aile terapisti, terapi boyunca ailedeki bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini, davranışlarını ve rollerini daha iyi anlamasına yardımcı olur. Aile terapisinde bazı üyeler değişime ve gelişime diğerlerinden daha fazla direnebilirler. Sistematik olarak ilerleyen terapiler ile bu zorluklar aşılabilmektedir.
Aile ve çift terapisi uzun vadede etkili sonuçlar vermektedir. Aile içinde dengeyi tekrar sağlayabilmek adına hem bireysel hem de tüm aile bireylerini içeren seanslar gerçekleştirilir. Aile ve çift terapisi bireysel terapilerden çok ilişki dinamiğine odaklanan bir terapi şeklidir. İlişkide probleme neden olan davranışlar üzerine yoğunlaşarak değişim ve gelişim sağlanmaya çalışılır. ‘Ben’ anlayışını, ‘biz’ kavramına dönüştürmek hedeflenir.

Aile ve Çift Terapistleri Ne Yapar?

Birbirinden farklı iki bireyin bir araya gelerek çift olmaları, beraberinde getirdiği güzel deneyimlerin yanı sıra, stres, kaygı ve yıkıcı davranışlara neden olabilecek problemlere de yol açabilir. Bu olumsuzluklar arttıkça çiftler, ilişkilerini sorgulamaya sebep olabilecek tatminsizlikler yaşayabilir. İlişkinin bu olumsuz gidişatıyla baş etmekte zorlanan bireyler, bir uzman yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bu noktada aile terapistleri, ilişkiye sağlıklı dinamiği geri kazandırmak ve gidişatı tekrar yoluna koymak adına gerekli terapi yöntemlerini kullanarak, problemleri çözüm aşamasına ulaştırmaya çalışırlar.

Terapide, aile ve çiftlerin geçmişte deneyimlemiş ya da şu an yaşamakta olduğu cinsel sorunlar, iletişimde uyuşmazlıklar, kabul ve tolerans eşiğinde azalma, ebeveyn ve çocuk ilişkisi kaynaklı sorunlar, bireyler arası iletişim kopukluğu gibi meselelerin çözümlenmesi üzerine çalışılır.

Tedavi sürecinde ilk görüşme, her zaman çiftlerin birlikte olduğu bir seans olarak tercih edilir. Terapi hedefleri belirlendikten sonra yapılandırılmış bir terapötik süreç başlamış olur.

Orion Psikoloji Bağdat Caddesi

Orion Psikoloji olarak Bağdat Caddesi kliniğimizde, aile ve çift terapilerinde uzmanlaşmış terapistlerimiz ile, problem yaşayan aile ve çiftlere, yaşamakta oldukları süreçte destek olmak adına terapi hizmetleri sunmaktayız.

 • "Aldatma – Aldatılma Sorunlarına Psikolojik Destek"
 • "Evliliklerde Boşanma Kararsızlığı"
 • "Evlilik Öncesi Danışmanlık"
 • "Mutlu Evliliğe Giden Yolda Destek"
 • "Duygusal İlişkilerde Bağımlılık"

 • Danışan Yorumları

  • F. K.

   Merhabalar ben Esra hanımın danışanıyım.Öncelikle kendisi çok iyi bir diyetisyen iletişimi alakası beni çok memnun etti.

   Benim pes ettiğim zamanlarda çok destek oldu, 4 ay gibi bir sürede 20 kilo verdim.Eliminasyon diyeti ile başladık ve o şekilde devam ettik. Bu benim için büyük bir başarı tabii yolumuza devam ediyoruz ama bu başarının arkasında diyetisyenim Esra toktay var iyiki kendisini tanımışım.İyi bir yol arkadaşı.
   F. K.
   Bodrum
  • H.K.

   Sevgili Esra hocam.

   Kısa süreli diyetlerimin, bugün git kibrit kutusu peyniri ye gel diyetleri,kilo vermeye başlayıp 1 kg bile geri aldığımdaki küsmelerim hep bahanelerim sonuçtaki şişmanlığın verdiği mutsuzluğun hep sebebi varmış meğerse ben başarısız değil size denk gelmemişim sizi tanıdığıma o kadar memnunum ki 🌸
   H.K.
   Bodrum
  • F. İ.

   Esra Hnm yenilikleri takip eden çok başarılı bir diyetisyen.

   Çok abur cuburve tatlı seven insülin direnci olan birisiydim düzensiz beslenme sonucu aldığım hayatımı sağlığımı psikolojimi olumsuz etkileyen 20 kiloyu (79-59)vermeme yardımcı olan değerli diyetisyenime minnettarım .Diyet listemde yapamayacaklarımıda Göz önünde bulundurarak yardımcı oldu.49 yaşındayım şu an 20 yaşındaki kiloma döndüm.birlikte başardık 38 beden etek giymek inanılmaz .Benim isteklerimide önemsemesi nazik samimi Güleryüzlü olması yapabileceğim listeler vermesi sonuca ulaşmamı kolaylaştırdı hayatıma yeni bir sayfa açmama yardımcı oldu .herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum onu tanımaktan çok memnunum onu çooook seviyorum.
   F. İ.
   Bodrum
  • H.M.

   Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

   Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Terapiyi kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle terapiye devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala terapi sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
   H.M.
   İSTANBUL
  • A. G.

   Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

   İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk seanstan sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce seanslarda içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
   A. G.
   İstanbul
  • D.G.

   Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

   Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Terapinin bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
   D.G.
   İstanbul
  • R. T.

   Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

   Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile terapisi sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek terapi sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın terapi esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
   R. T.
   İstanbul
  RANDEVU AL