Çocuklarda Anksiyete
Bozukluğu

 

Çocuklarda Anksiyete
Bozukluğu


Çocuklarda anksiyete bozukluğu ya da bilinen adıyla kaygı, bir olay ya da durum karşısında yoğun bir biçimde hissedilen panik ve korku hissidir. Kaygıyı, günlük yaşamın birçok evresinde normal karşılarız. Ancak bu duygunun aşırıya kaçması psikolojik bir problem olarak karşımıza çıkar. Çünkü, anksiyete bozukluğuna sahip çocuklar sürekli devam eden bir endişe hali ile savaşmak zorunda kalır. Korku ve panik duyguları bir durum karşısında verilen tepki olmaktan çıkar ve çocuğun günlük hayatını şiddetli şekilde etkileyen bir problem haline gelir. Ayrıca, anksiyete bozukluğu panik atak krizleri ile de ortaya çıkabilmektedir.

Anksiyete bozukluğu olan çocuklarda, huzursuzluk, gerginlik, öfke olabilir. Ayrıca, uyku problemleri, dikkat eksikliği, karın ağrısı, baş ağrısı şekillerinde de görülebilir. Yani belirtiler hem duygusal, hem de fiziksel olabilirler. Bunun yanı sıra, endişe, kaygı ve panik duygularının günlük hayatı etkileyecek aşırılıkta hissedilmesi olarak tanımlanan anksiyete bozukluğu istatistiklere göre kız çocuklarında erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte, çocukluk çağında yaşanılan olumsuzluklar, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete riski de eş zamanlı olarak artmaktadır. Bu problemi yaşayan çocuklar sürekli bir endişe hali içinde olur ve odaklanma problemi yaşarlar. Bu yüzden, sosyal çevrelerinde yaşadıkları problemler nedeniyle bu durumdan kötü etkilenirler.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu İçin Uygulamalar

Anksiyete bozukluğunun sebepleri arasında, genetik, nörolojik ve psikolojik sebepler vardır. Çocuklarda anksiyete bozukluğu, çocuk alanında uzmananlar tarafından çözüme kavuşturulabilmektedir. Ailenin bilinçlendirilmesi ve çocuğun bireysel danışmanlık alması gerekmektedir. Kendiliğinden düzelebilen bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden, anksiyete bozukluğu yaşayan çocuklar için, geç kalınmadan bir uzmana başvurulmalıdır. Erken teşhis ve çözüm uygulamaları, çocuklarda anksiyete bozukluklarının giderilmesi için oldukça önemlidir. Çocuklarda anksiyete bozuklukları düzeltilmezse, arkadaş ilişkileri üzerinde olumsuz bir etki oluşma riski vardır. Okulda sorunlar yaşamasına ve öz güven eksikliğine neden olabilir. Özellikle genç yetişkinlik döneminde yoğun bir biçimde gözlemlenen anksiyete bozukluğu belirtilerini gösteren bireylerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1