Çocuklarda Anksiyete
Bozukluğu

 

Çocuklarda Anksiyete
Bozukluğu


Çocuklarda anksiyete bozukluğu ya da bilinen adıyla kaygı, bir olay ya da durum karşısında yoğun bir biçimde hissedilen panik ve korku hissidir. Kaygıyı, günlük yaşamın birçok evresinde normal karşılarız. Ancak bu duygunun aşırıya kaçması psikolojik bir problem olarak karşımıza çıkar. Çünkü, anksiyete bozukluğuna sahip çocuklar sürekli devam eden bir endişe hali ile savaşmak zorunda kalır. Korku ve panik duyguları bir durum karşısında verilen tepki olmaktan çıkar ve çocuğun günlük hayatını şiddetli şekilde etkileyen bir problem haline gelir. Ayrıca, anksiyete bozukluğu panik atak krizleri ile de ortaya çıkabilmektedir.

Anksiyete bozukluğu olan çocuklarda, huzursuzluk, gerginlik, öfke olabilir. Ayrıca, uyku problemleri, dikkat eksikliği, karın ağrısı, baş ağrısı şekillerinde de görülebilir. Yani belirtiler hem duygusal, hem de fiziksel olabilirler. Bunun yanı sıra, endişe, kaygı ve panik duygularının günlük hayatı etkileyecek aşırılıkta hissedilmesi olarak tanımlanan anksiyete bozukluğu istatistiklere göre kız çocuklarında erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte, çocukluk çağında yaşanılan olumsuzluklar, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete riski de eş zamanlı olarak artmaktadır. Bu problemi yaşayan çocuklar sürekli bir endişe hali içinde olur ve odaklanma problemi yaşarlar. Bu yüzden, sosyal çevrelerinde yaşadıkları problemler nedeniyle bu durumdan kötü etkilenirler.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğunun sebepleri arasında, genetik, nörolojik ve psikolojik sebepler vardır. Çocuklarda anksiyete bozukluğu, çocuk alanında uzman doktorlar tarafından tedavi edilebilmektedir. Ailenin bilinçlendirilmesi ve çocuğun bireysel terapi alması gerekmektedir. Fakat, bazı durumlarda ilaç tedavisi de uygulanır. Kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden, anksiyete bozukluğu yaşayan çocuklar için, geç kalınmadan bir uzmana başvurulmalıdır. Erken teşhis ve tedavi, çocuklarda anksiyete bozukluklarının tedavisi için oldukça önemlidir. Çocuklarda anksiyete bozuklukları tedavi edilmezse, arkadaş ilişkileri üzerinde olumsuz bir etki oluşma riski vardır. Okulda sorunlar yaşamasına ve öz güven eksikliğine neden olabilir. Özellikle genç yetişkinlik döneminde yoğun bir biçimde gözlemlenen anksiyete bozukluğu belirtilerini gösteren bireylerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.

Danışan Yorumları

 • F. K.

  Merhabalar ben Esra hanımın danışanıyım.Öncelikle kendisi çok iyi bir diyetisyen iletişimi alakası beni çok memnun etti.

  Benim pes ettiğim zamanlarda çok destek oldu, 4 ay gibi bir sürede 20 kilo verdim.Eliminasyon diyeti ile başladık ve o şekilde devam ettik. Bu benim için büyük bir başarı tabii yolumuza devam ediyoruz ama bu başarının arkasında diyetisyenim Esra toktay var iyiki kendisini tanımışım.İyi bir yol arkadaşı.
  F. K.
  Bodrum
 • H.K.

  Sevgili Esra hocam.

  Kısa süreli diyetlerimin, bugün git kibrit kutusu peyniri ye gel diyetleri,kilo vermeye başlayıp 1 kg bile geri aldığımdaki küsmelerim hep bahanelerim sonuçtaki şişmanlığın verdiği mutsuzluğun hep sebebi varmış meğerse ben başarısız değil size denk gelmemişim sizi tanıdığıma o kadar memnunum ki 🌸
  H.K.
  Bodrum
 • F. İ.

  Esra Hnm yenilikleri takip eden çok başarılı bir diyetisyen.

  Çok abur cuburve tatlı seven insülin direnci olan birisiydim düzensiz beslenme sonucu aldığım hayatımı sağlığımı psikolojimi olumsuz etkileyen 20 kiloyu (79-59)vermeme yardımcı olan değerli diyetisyenime minnettarım .Diyet listemde yapamayacaklarımıda Göz önünde bulundurarak yardımcı oldu.49 yaşındayım şu an 20 yaşındaki kiloma döndüm.birlikte başardık 38 beden etek giymek inanılmaz .Benim isteklerimide önemsemesi nazik samimi Güleryüzlü olması yapabileceğim listeler vermesi sonuca ulaşmamı kolaylaştırdı hayatıma yeni bir sayfa açmama yardımcı oldu .herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum onu tanımaktan çok memnunum onu çooook seviyorum.
  F. İ.
  Bodrum
 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Terapiyi kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle terapiye devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala terapi sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk seanstan sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce seanslarda içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Terapinin bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile terapisi sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek terapi sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın terapi esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1