Çocuklarda Obsesif Kompulsif
Bozukluk

 

Çocuklarda Obsesif
Kompulsif Bozukluk


Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) obzesyon yani takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon yani tekrar eden davranış ve zihinsel eylemlerden oluşur. Psikolojik bir rahatsızlıktır. Takıntı, evham ve endişe gibi duygular çocuğun yaşamında normal düzeyde olduğu sürece sorun teşkil etmez. Ancak bu takıntılı düşünceler günlük yaşamın akışını bozmaya, çocuğun sosyal ilişkilerini kısıtlamaya başladığında sorunun giderilmesi gerekmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk tespiti için bir test yoktur. Bu yüzden, çocuklukta görülen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) bazı davranışlarla kendini göstermesi mümkündür. Bu davranışlardan bazıları, temizlik konusunda takıntılı haller, simetri, tekrarlayan davranışlar, hastalık bulaşacağı tedirginliği, kötü bir şey olacak hissi, saldırganlık, nesneleri sayma, düzen takıntısı, cinsel takıntılar gibi şekillerde ortaya çıkabilirler. Ayrıca obsesif kompulsif bozukluk (OKB) bazen, anksiyete, şizofreni, depresyon ve benzeri sağlık bozuklukları ile benzer özellikler gösterir. Bu nedenle çocuk hem OKB, hem de diğer rahatsızlıklara da sahip olabilir. Bu yüzden, değerlendirmeyi yapacak uzmanın tüm bu olasılıkları göz önünde bulundurması gerekir. Obsesif Kompulsif Bozukluk durumunda çocuk takıntılı olduğu fikir ve düşünceleri zihninden uzaklaştıramaz, isteği ve mantığı dışında hareket eder. Bu takıntılar onu yoğun bir sıkıntı ve huzursuzluğa iter. Psikolojik araştırmalara göre toplumdaki her yüz kişiden üçünde OKB rahatsızlığına rastlanıyor. Bu rahatsızlığa sahip olan çocuklar düşüncelerini saplantı haline getirirler. Bu saplantının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar, genetik nedenlerin, biyolojik ve çevresel faktörlerin etkili olabileceğini söylerler. Bunun yanı sıra, beyin işlevlerindeki bozulmaların, çocukluk çağındaki travmaların, kişilik özelliklerinin etkili olduğunu düşünmektedirler.

Çocuklarda Obsesif Kompulsif Bozukluk İçin Çözüm Uygulamaları

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri stres altında daha da kötüleşir. Bundan dolayı, çocuk stresini hafifletmek için, kompilsiyon göstermeye devam eder. Kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden, uzman yardımı alınması gereklidir. Ciddi sonuçlar doğurmadan önce belirtileri gösteren çocukların psikolojik destek almaları gerekmektedir. Bilişsel-davranışçı uygulama tercih edilmektedir. Ailenin de bu hastalık konusunda bilinçlendirilip, çocuğa anlayışla yaklaşmaları sağlanmalıdır. Çzöüm sürecine uyum sağlamaları konusunda çocuklara yardımcı olunmalıdır. Bu rahatsızlık yetişkinlik döneminde de sıklıkla görülür. Bununla birlikte, bu rahatsızlığın temeli, çocukluk dönemine dayandığı için, erken teşhis ve çözüm odaklı yaklaşım oldukça önemlidir.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1