Depresyon Sorunu

 

Depresyon Sorunu


Depresyon, düşünceleri, duyguları ve davranışları etkileyen, negatif hisleri kapsayan bir duygu durum bozukluğudur. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de en sık rastlanan belirtileri kaygı, üzüntü, mutsuzluk ve değersizlik barındıran ruh halidir. Depresyonun fiziksel, duygusal ve zihinsel belirtileri gösteren kişilerde sorun çözülmediğinde bireyin zararlı alışkanlıklar edinmesine ya da kendine zarar verme eğilimi göstermesine neden olma ihtimali vardır.

Depresyonunun nedenleri arasında psikolojik, biyolojik, kalıtsal veya sosyal faktörler bulunmaktadır. Bunun yanında, depresyon durumu bazen fiziksel sağlık problemleri nedeniyle de meydana gelir. Bu nedenle, önce fiziki muayene ve tetkikler, ardından da psikolojik değerlendirme yapılır. Depresyon yaşamak, kişinin kendi suçu değildir. Fakat, depresyona giren kişiler bazı durumlarda bunun sebebini anlayamaz. Ancak alınacak psikolojik destek depresyonun kaynağını tespit etmek için faydalı olacaktır. Böylece kişi, hayatında onu depresyona sürükleyen durumlarda değişiklik yapma fırsatı bulur. Ayrıca, depresyon şikayetleri önemsenmelidir. Bunun yanı sıra, bir uzmana baş vurulmakta geç kalınmamalıdır. Erken alınacak önlemler sayesinde, bu rahatsızlık daha kısa sürede atlatılabilir. Depresyon sürecinde, hastanın yakınlarının ve arkadaşlarının ona desteği de oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için, öncelikle rahatsızlık hakkında bilgi almaları gerekir. Böylece kişiyi daha iyi anlayabilirler. Bununla birlikte, depresyonlu bireye destek olabilirler. Bu süreçte yardım görmek depresyonu hafifletecektir.

Depresyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Depresyon Sorununun Çözümü, kişinin ruh halini ve davranışlarını etkileyen olumsuzlukların giderilmesini amaçlar. Bunun için, uygulamada uzmanın depresyonun şiddetine yönelik tanısı çerçevesinde pslojik uygulamalar kullanılır. Depresyon’un 3 derecesi vardır. Bunlar, hafif, orta ve ağır depresyonlardır. Hafif ve orta dereceli depresyonlarda, psikolojik destek yeterli olabilir. Depresyon, ciddi ama çözülebilir bir ruhsal sağlık sorunudur . Belirtileri gösteren kişilerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1