Depresyon Tedavisi

 

Depresyon Tedavisi


Depresyon, düşünceleri, duyguları ve davranışları etkileyen, negatif hisleri kapsayan bir duygu durum bozukluğudur. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de en sık rastlanan belirtileri kaygı, üzüntü, mutsuzluk ve değersizlik barındıran ruh halidir. Depresyonun fiziksel, duygusal ve zihinsel belirtileri gösteren kişilerde tedavi edilmediğinde bireyin zararlı alışkanlıklar edinmesine ya da kendine zarar verme eğilimi göstermesine neden olma ihtimali vardır.

Depresyonunun nedenleri arasında psikolojik, biyolojik, kalıtsal veya sosyal faktörler bulunmaktadır. Bunun yanında, depresyon durumu bazen fiziksel sağlık problemleri nedeniyle de meydana gelir. Bu nedenle, önce fiziki muayene ve tetkikler, ardından da psikolojik değerlendirme yapılır. Depresyon yaşamak, kişinin kendi suçu değildir. Fakat, depresyona giren kişiler bazı durumlarda bunun sebebini anlayamaz. Ancak alınacak psikolojik destek depresyonun kaynağını tespit etmek için faydalı olacaktır. Böylece kişi, hayatında onu depresyona sürükleyen durumlarda değişiklik yapma fırsatı bulur. Ayrıca, depresyon şikayetleri önemsenmelidir. Bunun yanı sıra, bir uzmana baş vurulmakta geç kalınmamalıdır. Erken alınacak önlemler sayesinde, bu rahatsızlık daha kısa sürede atlatılabilir. Depresyon sürecinde, hastanın yakınlarının ve arkadaşlarının ona desteği de oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için, öncelikle rahatsızlık hakkında bilgi almaları gerekir. Böylece hastayı daha iyi anlayabilirler. Bununla birlikte, hastaya destek olabilirler. Bu süreçte yardım görmek depresyonu hafifletecektir.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi, kişinin ruh halini ve davranışlarını etkileyen olumsuzlukların giderilmesini amaçlar. Bunun için, tedavide uzmanın depresyonun şiddetine yönelik tanısı çerçevesinde psikoterapi, ilaç kullanımı ve beyin uyarımı gibi birçok farklı yöntem kullanılır. Ancak, genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapinin bir arada uygulandığı bütüncül yaklaşım yöntemi uygulanır. Depresyon’un 3 derecesi vardır. Bunlar, hafif, orta ve ağır depresyonlardır. Hafif ve orta dereceli depresyonlarda, psikoterapi yeterli olabilir. Fakat, ağır depresyonlarda, psikiatrist tarafından uygun görülen ilaçlardan faydalanılmaktadır. Bununla birlikte, antidepresan olarak bilinen ilaçlar psikiyatri alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından uygun görüldüğü takdirde kullanılmasında sakınca yoktur. Aynı zamanda, ilaçlarla birlikte uygulanan psikoterapi ile hastanın olumsuz düşünce ve davranışlarının temelleri araştırılır ve içerisinde bulunduğu olumsuz ruh hali çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Bunun yanı sıra, depresyon, ciddi ama tedavi edilebilir bir ruhsal sağlık sorunudur . Belirtileri gösteren kişilerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.

Danışan Yorumları

 • F. K.

  Merhabalar ben Esra hanımın danışanıyım.Öncelikle kendisi çok iyi bir diyetisyen iletişimi alakası beni çok memnun etti.

  Benim pes ettiğim zamanlarda çok destek oldu, 4 ay gibi bir sürede 20 kilo verdim.Eliminasyon diyeti ile başladık ve o şekilde devam ettik. Bu benim için büyük bir başarı tabii yolumuza devam ediyoruz ama bu başarının arkasında diyetisyenim Esra toktay var iyiki kendisini tanımışım.İyi bir yol arkadaşı.
  F. K.
  Bodrum
 • H.K.

  Sevgili Esra hocam.

  Kısa süreli diyetlerimin, bugün git kibrit kutusu peyniri ye gel diyetleri,kilo vermeye başlayıp 1 kg bile geri aldığımdaki küsmelerim hep bahanelerim sonuçtaki şişmanlığın verdiği mutsuzluğun hep sebebi varmış meğerse ben başarısız değil size denk gelmemişim sizi tanıdığıma o kadar memnunum ki 🌸
  H.K.
  Bodrum
 • F. İ.

  Esra Hnm yenilikleri takip eden çok başarılı bir diyetisyen.

  Çok abur cuburve tatlı seven insülin direnci olan birisiydim düzensiz beslenme sonucu aldığım hayatımı sağlığımı psikolojimi olumsuz etkileyen 20 kiloyu (79-59)vermeme yardımcı olan değerli diyetisyenime minnettarım .Diyet listemde yapamayacaklarımıda Göz önünde bulundurarak yardımcı oldu.49 yaşındayım şu an 20 yaşındaki kiloma döndüm.birlikte başardık 38 beden etek giymek inanılmaz .Benim isteklerimide önemsemesi nazik samimi Güleryüzlü olması yapabileceğim listeler vermesi sonuca ulaşmamı kolaylaştırdı hayatıma yeni bir sayfa açmama yardımcı oldu .herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum onu tanımaktan çok memnunum onu çooook seviyorum.
  F. İ.
  Bodrum
 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Terapiyi kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle terapiye devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala terapi sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk seanstan sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce seanslarda içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Terapinin bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile terapisi sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek terapi sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın terapi esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL