Konuşma ve
İletişim Bozuklukları

 

Konuşma ve
İletişim Bozuklukları


Konuşma ve iletişim bozuklukları, sosyal yaşamı kısıtlayan bir problemdir ve küçük yaşlarda başlayabilir. Konuşma ve iletişim bozukluğu gelişimsel olabildiği gibi ses tellerindeki çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozukluk çocuğun konuşulanları anlama ve kendini ifade etme becerilerinden birinde ya da her ikisinde görülen sorunlar olarak tanımlanabilir. Bu bozukluğa sahip çocuklar sağlıklı iletişim kuramazlar ve içlerine kapanarak sosyal yaşamdan kendilerini soyutlamaya başlarlar. Konuşma ve iletişim bozukluğunu tedavi etmek mümkündür. Psikologların yardımıyla bu bozukluk çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Tedavide kişinin ses kalitesinin arttırılması, kelimelerin anlaşılır bir şekilde çıkarılması amaçlanır. Konuşma bozukluğunu tedavi ederken dil egzersizleri, dudak egzersizleri, yanak ve çene egzersizleri yapılarak konuşma bozukluğunun giderilmesi sağlanabilir. Konuşma ve iletişim bozukluğu belirtileri görülen çocukların yetişkinlikte devam eden ciddi problemlerle karşılaşmamaları için çok geç olmadan uzman yardımı alması gerekmektedir.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul

Konuşma ve

İletişim Bozuklukları

no-repeat;left top;;
auto

Konuşma ve İletişim Bozuklukları

Konuşma ve

İletişim Bozuklukları
Konuşma ve iletişim bozuklukları, sosyal yaşamı kısıtlayan bir problemdir ve küçük yaşlarda başlayabilir. Konuşma ve iletişim bozukluğu gelişimsel olabildiği gibi ses tellerindeki çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozukluk çocuğun konuşulanları anlama ve kendini ifade etme becerilerinden birinde ya da her ikisinde görülen sorunlar olarak tanımlanabilir. Bu bozukluğa sahip çocuklar sağlıklı iletişim kuramazlar ve içlerine kapanarak sosyal yaşamdan kendilerini soyutlamaya başlarlar.

Konuşma ve iletişim bozukluğunu tedavi etmek mümkündür. Psikologların yardımıyla bu bozukluk çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Tedavide kişinin ses kalitesinin arttırılması, kelimelerin anlaşılır bir şekilde çıkarılması amaçlanır. Konuşma bozukluğunu tedavi ederken dil egzersizleri, dudak egzersizleri, yanak ve çene egzersizleri yapılarak konuşma bozukluğunun giderilmesi sağlanabilir. Konuşma ve iletişim bozukluğu belirtileri görülen çocukların yetişkinlikte devam eden ciddi problemlerle karşılaşmamaları için çok geç olmadan uzman yardımı alması gerekmektedir.
no-repeat;left top;;
auto
20px

İLETİŞİME GEÇİN
https://orionpsikoloji.com/iletisim/
left
#f6c24a
#ffffff
2

Orion-Psikoloji-arma-beyaz
center

Danışan Yorumları

center
no-repeat;left top;;
auto

date
DESC
single-photo

RANDEVU AL
Randevu Hattı
1