Özel Öğrenme
Güçlüğü

 

Özel Öğrenme
Güçlüğü


Kişinin zeka düzeyi normal olmasına rağmen, yaşı, zekası ve verilen eğitim düzeyine göre beklenen düzeyde öğrenememesi özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanabilir. Özel öğrenme güçlüğü çoğunlukla dikkat eksikliği, hiperaktivite, depresyon, kaygı bozuklukları veya diğer psikiyatrik bozukluklarla birlikte seyredebilir. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklara sorun tespit edilen alanlara yönelik birebir özel eğitim verilmesi gerekir. Bu aile, doktor, öğretmen ve okulun sıkı işbirliğini gerektiren bir süreçtir. Merkezi sinir sistemi işleyişinde meydana gelen bir bozukluk ya da doğuştan gelen bir problem sebebiyle ortaya çıkan öğrenme güçlüğü; okul ile başlayan öğrenme sürecinde fark edilebildiği gibi daha erken dönemlerde de kendini gösterebilir. Zekâ seviyesinden bağımsız bir gelişim bozukluğu olan öğrenme güçlüğüne sahip çocuklar bilgiyi normalden farklı bir biçimde işler. Bu da sıralama yapma, okuma ve bilgiyi organize etme konularında çeşitli sorunlar yaşamasına neden olur. Öğrenme güçlüğünde bir uzman tarafından çocuğun doğum öyküsü, gelişimsel özellikleri, okul performansı ve ailenin sosyo-kültürel özellikleri göz önünde bulundurularak klinik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucunda da en uygun çözüm yöntemi uygulanmaya başlanır.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul

Özel Öğrenme

Güçlüğü

no-repeat;left top;;
auto

Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme

Güçlüğü
Kişinin zeka düzeyi normal olmasına rağmen, yaşı, zekası ve verilen eğitim düzeyine göre beklenen düzeyde öğrenememesi özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanabilir. Özel öğrenme güçlüğü çoğunlukla dikkat eksikliği, hiperaktivite, depresyon, kaygı bozuklukları veya diğer psikiyatrik bozukluklarla birlikte seyredebilir. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklara sorun tespit edilen alanlara yönelik birebir özel eğitim verilmesi gerekir. Bu aile, doktor, öğretmen ve okulun sıkı işbirliğini gerektiren bir süreçtir.

Merkezi sinir sistemi işleyişinde meydana gelen bir bozukluk ya da doğuştan gelen bir problem sebebiyle ortaya çıkan öğrenme güçlüğü; okul ile başlayan öğrenme sürecinde fark edilebildiği gibi daha erken dönemlerde de kendini gösterebilir. Zekâ seviyesinden bağımsız bir gelişim bozukluğu olan öğrenme güçlüğüne sahip çocuklar bilgiyi normalden farklı bir biçimde işler. Bu da sıralama yapma, okuma ve bilgiyi organize etme konularında çeşitli sorunlar yaşamasına neden olur. Öğrenme güçlüğünde bir uzman tarafından çocuğun doğum öyküsü, gelişimsel özellikleri, okul performansı ve ailenin sosyo-kültürel özellikleri göz önünde bulundurularak klinik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucunda da en uygun çözüm yöntemi uygulanmaya başlanır.
no-repeat;left top;;
auto
20px

İLETİŞİME GEÇİN
https://orionpsikoloji.com/iletisim/
left
#f6c24a
#ffffff
2

Orion-Psikoloji-arma-beyaz
center

Danışan Yorumları

center
no-repeat;left top;;
auto

date
DESC
single-photo

RANDEVU AL
Randevu Hattı
1