Tatil Sonrası
Okula Uyum Problemleri

 

Tatil Sonrası
Okula Uyum


Tatil Sonrası Okula Uyum İçin Yapılması Gerekenler:

1 - Günlük Rutinlerin Yeniden Düzenlenmesi
Okul başlamadan bir ya da iki hafta önce uyku ve beslenme saatlerini, oyun ve dinlenme zamanlarını okul saatlerine göre yeniden düzenlemek faydalı olacaktır. Bu konuyu çocuğunuzla konuşmanızı ve ona kendisini ilgilendiren bir konuda fikir beyan etme ve sorumluluk alma hakkı vermenizi tavsiye ederim. Bu aynı zamanda onun bu değişikliğe daha kolay hazırlanmasını sağlayacaktır.
2- Ergenlik Dönemindeki Öğrencilere Yaklaşım
Gençler ve ebeveynleri, okulda başarılı olmalarına yardımcı olmak için atılması gereken adımlar konusunda anlaşamayabilirler. İtirazları ve tepkileri küçük çocuklarınkinden farklıdır ve yeni bir strateji gerektirir. Konuyla ilgili çok fazla açıklama yapmak, aynı noktaları sürekli gündeme getirmek ve aksi takdirde çok fazla meraklı olmak uygunsuz olacaktır. Çocuğa değişiklik yapması için biraz hareket alanı tanınmalıdır. Sonuçlara bağlı olarak konu tekrar gözden geçirilebilir.
3- Çalışma Planı ve Ders Tekrarı
Öğrenciler bir programa bağlı kalmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Önceden belirlenmiş aralıklarla yapılan konu tekrarları, öğrencilerin materyali daha hızlı öğrenmelerine ve daha uzun süre akılda tutmalarına yardımcı olabilir.
4 - Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları
Birçok öğrencide görülen derse odaklanma sorunu, tatilden sonra daha da kötüleşebilir. Bu durumda ebeveynler sorunun kaynağını iyice araştırmalı ve uygun adımları atmalıdır.
5 - Her Çocuk Aynı Değildir
Bazı çocuklar okula ve derslere daha zor uyum sağlar. Okul fobisi ve yeni çocukların sahip olabileceği diğer endişeler ele alınmalıdır. Aileler, başkalarıyla kıyaslama yapmadan kendi çocuklarının durumlarını bireysel olarak incelemeli; okula gitmeyi reddetme, okuldan nefret etme, uyum güçlüğü gibi zorlukların kökenini araştırmalı ve uygun desteği sağlamalıdır.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1