Aile ve Çift Danışmanlığı
Dr. Yasemin Ozan

 

Aile ve
Çift Danışmanlığı


Aile ve çift danışmanlığı, değişimi ve gelişimi sürdürmek için kişisel bağlantılarda ailelerle ve çiftlerle birlikte çalışan psikodanışmanlığının bir parçasıdır. Aile ve çift danışmanlığında amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan çatışmaların çözülebilmesidir. Aile danışmanlığı veya aile danışmanlığı olarak adlandırılan bu uygulamalarda, tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişimi ve gelişimi sağlanmaya çalışılır.
Çift danışmanlığı, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunların veya iletişim problemlerinin bir uzman desteği alınarak anlamlandırma ve çözüme kavuşturma sürecidir. Çift danışmanlığındaki önemli unsurlardan biri her iki bireyinde danışmanlığa istekli ve inançlı olmasıdır. Bu sayede çiftler çalışmadan olumlu sonuç alabilirler. Bu çalışmadaki amaç, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamasını, iletişim problemlerinde olumlu değişim ve gelişim göstermelerini sağlamaktır.
Aile danışmanlığı, çiftlerin yanı sıra aile üyelerinin de içinde bulunduğu bir danışmanlık sürecidir. Aile danışmanı, danışmanlığı boyunca ailedeki bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini, davranışlarını ve rollerini daha iyi anlamasına yardımcı olur. Aile danışmanlığında bazı üyeler değişime ve gelişime diğerlerinden daha fazla direnebilirler. Sistematik olarak ilerleyen danışmanlık ile bu zorluklar aşılabilmektedir.
Aile ve çift danışmanlığı uzun vadede etkili sonuçlar vermektedir. Aile içinde dengeyi tekrar sağlayabilmek adına hem bireysel hem de tüm aile bireylerini içeren seanslar gerçekleştirilir. Aile ve çift danışmanlığı bireysel çalışmadan çok ilişki dinamiğine odaklanan bir çalışma şeklidir. İlişkide probleme neden olan davranışlar üzerine yoğunlaşarak değişim ve gelişim sağlanmaya çalışılır. ‘Ben’ anlayışını, ‘biz’ kavramına dönüştürmek hedeflenir.

Aile ve Çift Danışmanları Ne Yapar?

Birbirinden farklı iki bireyin bir araya gelerek çift olmaları, beraberinde getirdiği güzel deneyimlerin yanı sıra, stres, kaygı ve yıkıcı davranışlara neden olabilecek problemlere de yol açabilir. Bu olumsuzluklar arttıkça çiftler, ilişkilerini sorgulamaya sebep olabilecek tatminsizlikler yaşayabilir. İlişkinin bu olumsuz gidişatıyla baş etmekte zorlanan bireyler, bir uzman yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bu noktada aile danışmanları, ilişkiye sağlıklı dinamiği geri kazandırmak ve gidişatı tekrar yoluna koymak adına gerekli çözüm yöntemlerini kullanarak, problemleri çözüm aşamasına ulaştırmaya çalışırlar.

Danışmanlıkta, aile ve çiftlerin geçmişte deneyimlemiş ya da şu an yaşamakta olduğu cinsel sorunlar, iletişimde uyuşmazlıklar, kabul ve tolerans eşiğinde azalma, ebeveyn ve çocuk ilişkisi kaynaklı sorunlar, bireyler arası iletişim kopukluğu gibi meselelerin çözümlenmesi üzerine çalışılır.

Uygulama sürecinde ilk görüşme, her zaman çiftlerin birlikte olduğu bir görüşme olarak tercih edilir. Danışmanlık hedefleri belirlendikten sonra yapılandırılmış bir terapötik süreç başlamış olur.

Danışan Yorumları

 • H.M.

  Bu konuda sorun yaşayan herkese Hande Hanımı tavsiye etmekten kaçınmıyoruz.

  Merhaba, kızımın liseye başladığı süreçte yeni bir ortama girmek kendisinde anksiyete ve fobik kaçınmalara sebep oldu. Okula gitmek istemiyordu ve fiziksel bir sebebi olmamasına rağmen sürekli mide ve baş ağrıları yaşadığını söylüyordu. Psikolojik çalışmayı kendisine önerdiğimizde de çok uzak yaklaştı ve ikna konusunda çok zorlanmıştık. Bir tanıdığımızın önerisiyle klinik üzerinden Hande Hanım’a ulaştık ve ikinci seans sonrasında ikna etmekte zorlandığım kızım kendi isteğiyle çalışmaya devam etti. Bu sorunlarıyla başa çıkmasında ciddi katkıları oldu. Şu anda okula devam etmekte ve sosyal ilişkilerini sürdürme konusunda kendini çok daha iyi hissediyor. Eski sıklığında olmasa da hala danışmanlık sürecine devam etmekteyiz. Kendisine yardımları için çok teşekkürlerimizi sunuyoruz…
  H.M.
  İSTANBUL
 • A. G.

  Benim gibi kafasında soru işaretleri olan varsa onlara hiç düşünmeden Hande hanımı tercih etmelerini öneririm. Herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle…

  İnternette araştırma yaptığım zaman Hande hanımı ve olumlu yorumları gördüğüm zaman bir denemek istedim. İlk görüşmeden sonra Hande hanıma dair bütün soru işaretleri kafamdan silindi, iyi ki Hande hanımı seçmişim dedim ve bu sürece karşı çok umutluyum. Hayatımda hiçkimse beni böyle etkili dinlememişti. Her şeyden önce görüşmelerde içimi dökmek bana çok iyi geldi. Ben kaygı bozukluğum sebebiyle başvurmuştum fakat Hande hanım çok daha farklı sorunlarım olduğunu farketmemi sağladı ve kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu.
  A. G.
  İstanbul
 • D.G.

  Tanıdığım tanımadığım herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Herkese mutlu bir hayat diliyorum…

  Yasemin hanıma yaşadığım kaygı bozukluklarından dolayı başvurdum. Topluluk önünde konuşmamı gerektiren bir işe başladıktan sonra yaşadığım panik durumu gittikçe artmıştı. Bir toplantım olduğunda bile bir önceki gece kaygılanmaktan uyuyamıyordum. Kendisiyle seanslara başladıktan sonra belirtilerimde ciddi azalmalara tanık oldum. Danışmanlığın bu kadar faydalı olabilceğini düşünmezdim. İş hayatımda ve hayat kalitemdeki artış gözle görülebilir boyutlarda artık. Yardımları için kendisine ve kliniğe çok çok teşekkür ederim.
  D.G.
  İstanbul
 • R. T.

  Orion Psikolojiye ve Yasemin Hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz.

  Yasemin Hanımla birkaç aydır devam eden aile danışmanlığı sürecimizi dün sonlandırdık. Öncesinde iki psikolog deneyimlememize rağmen sorunlarımıza çare bulamamıştık. Bir danışanı tavsiyesiyle kliniğe ulaştık. Aile içinde çocuklarım ve eşimle yaşadığım problemler konusunda Yasemin Hanımla birlikte hareket ederek danışmanlık sayesinde problemlerimizi çözüme kavuşturabildik. Yasemin Hanımın çalışmalar esnasında bize sağladığı güven ortamı bize çok iyi hissettirdi. Daha önceki psikolog deneyimlerimiz sonucunda umutsuz hissediyorduk ama kendisi bütün süreçte yanımızda olarak ailemizde huzuru yeniden sağlamamıza yardımcı oldu.
  R. T.
  İstanbul
RANDEVU AL
Randevu Hattı
1